Дјеца са Косова и Метохије, која у оквиру пројекта „Спојимо дјецу Косова и Метохије и Републике Српске“ бораве код својих вршњака у Власеници, данас су посјетила Соколац и упознала се са духовним, историјским и природним богатствима Романије.

У пратњи наставника, представника школа са Косова и Метохије, домаћина из Власенице и организатора посјете, обишли су Цркву посвећену Чудотворној икони Пресвете Богородице Тројеручице у Видрићима, Војничко спомен-гробље „Нови Зејтинлик“, Манастир Соколицу на Равној Романији и Планинарски дом „Црвене стијене“.
О духовном значају и настанку Храма Свете Петке на Војничком спомен-гробљу говорио је протојереј-ставрофор Мирослав Вујичић, који је гостима приближио историју овог светог мјеста и његову повезаност са страдањем и васкрсењем српског народа на овим просторима.

– Након потписивања Дејтонског мировног споразума и оснивања Војничког гробља у Сокоцу, јавила се потреба да се на овом светом мјесту изгради и једна црква. По благослову блаженопочившег митрополита Николаја, 2005. године почела је изградња ове цркве, да би 2011. била завршена. Године 2015. је освећена, а 2018. окончано је и њено фрескописање. Прилог за живопис дао је Зоран Његовановић из Крагујевца. Фреске су рађене у техници каква се може видјети у Пећкој патријаршији и Цркви Богородице Љевишке. Издвојио бих фреску свештеномученика Митрополије дабробосанске, предвођених Светим Петром дабробосанским, као и Часни крст који је из Јерусалима, по благослову блаженопочившег патријарха Иринеја, дарован у част погинулим борцима – казао је отац Мирослав.
Директор Основне школе „Бановић Страхиња“ из Бањске код Звечана Драган Лазаревић истакао је да је у Републику Српску из овог мјеста допутовало 14 ученика, те нагласио значај оваквих сусрета за очување националног и духовног јединства.

– Захваљујем породицама које су угостиле нашу децу у Власеници као да им је ово друга кућа, целом тиму на пројекту, а посебно господину Арлову, као и свим људима који су нам указали искрено гостопримство. Показали су нам лепоте Романије, Источног Сарајева и Републике Српске, али што је најважније – показали су нам да овде имамо своју браћу. Овакви сусрети су драгоцени јер наша деца осећају да нису сама и да где год живе Срби постоји љубав, разумевање и спремност да се помогне – рекао је Лазаревић.
Професор физичког и здравственог васпитања у Власеници Жељка Матић подсјетила је да је ова локална заједница већ пету годину дио пројекта који повезује дјецу са Косова и Републике Српске.

– У Власеници борави 46 дјеце из косовских општина, међу којима су Лепосавић и Сочаница. Током седам дана настојали смо да им припремимо богат и садржајан програм, који је пажљиво осмишљен у сарадњи са Туристичком организацијом Власеница, Основном школом „Вук Караџић“ и начелником општине Мирославом Краљевићем. Како овај дио Републике Српске, а посебно Соколац, обилује природним љепотама, духовним светињама и богатом историјом, жељели смо да и наши гости то доживе. Свако треба да посјети ово свето мјесто и увјери се колика је жртва поднесена за слободу Републике Српске. Истовремено, Равна Романија и Планинарски дом „Црвене стијене“ представљају предиван спој природе, традиције и гостопримства. Надам се да ће Власеница и у годинама које долазе остати дио ове племените приче – истакла је Матићева.
О значају Војничког спомен-гробља „Нови Зејтинлик“ говорио је Жељко Делић, волонтер у организацији „Помозимо дјеци са Косова и Метохије“, подсјећајући на страдање и егзодус сарајевских Срба након потписивања Дејтонског мировног споразума.

– Гробље у Сокоцу формирано је 1996. године. Након потписивања Дејтонског мировног споразума, Војска Републике Српске морала је да напусти територије које је током рата одбранила, а српско становништво одлучило је да напусти своја огњишта која су остала у Федерацији БиХ. Егзодус Срба из Сарајева трајао је од 21. јануара до 23. фебруара 1996. године, у изузетно тешким временским условима. Више од 150.000 људи кренуло је у неизвјесност, носећи са собом и посмртне остатке својих најмилијих. Захваљујући разумијевању општине Соколац, близу хиљаду припадника Сарајевско-романијског корпуса овдје је по други пут сахрањено. Породице су жељеле да њихови најмилији почивају на слободној српској земљи. Зато је „Нови Зејтинлик“ много више од гробља – то је мјесто сјећања, поноса и опомене. Нека је вјечна слава и хвала свима који су живот дали за слободу – поручио је Делић.
Један од људи који већ годинама гради мостове пријатељства између Сокоца и Косова и Метохије је Саша Кезуновић, чија је лична прича била почетак бројних хуманитарних активности.

– Године 2023. отишао сам на ходочашће на Косово и Метохију и дубоко ме потресло колико тешко живи наш народ на тим просторима. По повратку сам одлучио да, колико је у мојој моћи, помогнем. Ступио сам у контакт са господином Милорадом Арловом, предсједником Одбора за помоћ Србима на Косову и Метохији, након чега су услиједили хуманитарни концерти у Сокоцу – један рок концерт и једно гусларско вече. Другу годину заредом организујемо једнодневни излет за дјецу која бораве у нашем крају, како би упознала културно-историјско насљеђе Сокоца и љепоте Равне Романије. Драго ми је што сам у овој причи имао подршку бројних добрих људи који су несебично помогли да дјеци приредимо лијеп дан и пренесемо им најљепшу слику о нашем крају – казао је Кезуновић.

Посјета Сокоцу била је прилика да дјеца са Косова и Метохије, поред природних љепота и културно-историјских знаменитости, осјете искрену добродошлицу и братску љубав народа Романије. Управо су овакви сусрети најбоља потврда да везе између Републике Српске и Косова и Метохије нису само географске и историјске, већ дубоко утемељене у заједничкој вјери, традицији и осјећају припадности једном народу.







