У домовима здравља широм Републике Српске током првих пет мјесеци ове године обављено је укупно 33.500 превентивних прегледа, а највише их се односило на скрининг депресије, који је реализован у 22.169 случајева, саопштено је из Фонда здравственог осигурања /ФЗО/ Српске.
– Највише превентивних прегледа који се односе на скрининг депресије обављено је у домовима здравља Бањалука, Вишеград, Градишка и Лакташи, што указује на све већу свијест грађана о значају очувања менталног здравља и раног препознавања проблема – наводи се у саопштењу.
Након скрининга депресије, највећи број прегледа односи се на скрининг карцинома дебелог цријева, укупно 3.933 прегледа, при чему предњаче домови здравља Бањалука, Вишеград и Нови Град.
– Скрининг дијабетеса типа 2 обухватио је 3.778 прегледа, највише у домовима здравља Бањалука, Вишеград, Нови Град и Дервента, док је у оквиру скрининга кардиоваскуларног ризика извшено 3.620 прегледа, такође са највећим бројем у овим локалним заједницама – саопштено је из ФЗО.
У циљу јачања превентивних активности и подстицања домова здравља да у већој мјери спроводе превентивне прегледе, Фонд је у овој години обезбиједио додатних 10 милиона КМ како би стимулисао домове здравља да интензивније спроводе превентивне прегледе на подручју цијеле Републике Српске.
– Ријеч је о четири превентивна прегледа, и то скрининг карцинома дебелог цријева, рано откривање дијабетеса типа 2, процјена кардиоваскуларног ризика, скрининг депресије – наводи се у саопштењу.
Осим стимулативних мјера за обављене превентивне прегледе, у оквиру Интегрисаног здравственог информационог система (ИЗИС) креирана је посебна апликација „Е – превенција“.
За сваки од наведена четири скрининга у овој апликацији креирани су упитници као и налази који треба да се обаве у оквиру превентивног прегледа, што додатно олакшава посао породичним љекарима.







