Уторак, јун 23, 2026
spot_img
Home Вијести Филм „Children in Gehenna“ доноси причу о страдању Срба у Старом Броду...

Филм „Children in Gehenna“ доноси причу о страдању Срба у Старом Броду кроз свједочења преживјелих – Премијера у Сокоцу 30. јуна – 057

0
126

Филм „Children in Gehenna“ који говори о страдању српског народа у Другом свјетском рату са подручја Сокоца и околине биће представљен соколачкој публици 30. јуна у порти Храма Светог пророка Илије.

Ријеч је о ауторском филму ученика Средњошколског центра „Василије Острошки“ који доноси потресно свједочење о страдању Срба романијске регије у Старом Броду током Другог свјетског рата, једном од најтрагичнијих мјеста страдања српског народа.

Идеја за филм проистекла је из секције „Култура сјећања – доба страдања“, коју води професорица Бојана Симић, док сценарио потписује дипломирани професор историје Велибор Симић.

  • Тема ме је одувијек занимала. Одрастао сам слушајући приче својих бака и дједова о ратним страдањима. То су тешке приче које човјек носи са собом читав живот. Управо из тог личног интересовања за историју проистекла је и жеља да се ова тема обради на један другачији начин– рекао је Симић, гостујући у програму Инфо радија.

Он је прецизирао да је конкретна идеја за снимање настала кроз рад секције „Култура сјећања“ у соколачкој Средњој школи, коју води његова супруга Бојана.

  • У почетку нисмо имали јасну визију како би то требало да изгледа. У међувремену смо се пријавили на међународни семинар у Будимпешти и добили приступ онлајн библиотеци Музеја жртава холокауста у Њујорку. Тамо смо пронашли велики број видео-свједочанстава преживјелих жртава холокауста. Управо та свједочанства дала су нам идеју да и ми снимимо људе који су преживјели или чије су породице биле директно погођене трагедијом у Старом Броду – истиче он.

Симић појашњава да је након тога почело прикупљање свједочења, а касније је настала идеја да се направи филм који ће бити занимљивији и приступачнији широј публици. Као историчар, желио је дати шири контекст догађајима, па је написао сценарио и кренуло се у реализацију филма.

Он се осврнуо на боравак у Будимпешти, гдје је тема семинара била употреба усмених свједочења у образовању, а таком којег су представили пројекат и причу о Старом Броду.

  • Реакције су биле изузетне. Један професор из Берлина био је посебно заинтересован и изненађен чињеницом да се о овом страдању тако мало зна. Одмах је затражио да му пошаљемо филм када буде завршен како би га користио као наставни материјал. Управо због тога филм носи енглески назив и снимљен је на енглеском језику. Жељели смо да прича буде доступна међународној публици. Као што су свједочанства жртава холокауста преведена на енглески језик како би била доступна свијету, сматрали смо да и наша прича заслужује да пређе локалне оквире – нагласио је Симић.

Он је навео да је у пројекту учествовало десет ученика Средњошколског центра „Василије Острошки“, те да су се сви добровољно пријавили и имали различите мотиве за учешће.

  • Нису сви били усмјерени ка историји. Неки су били заинтересовани за филмску умјетност, музику или технички дио продукције. Посебно ми је драго што је ученица Ивана Грујић снимила своју верзију народне пјесме „Ој горо, горо“, која се појављује као музичка подлога у филму. Успјели смо да различите таленте уклопимо у једну цјелину.

У филму ће бити приказано десет аутентичних свједочења преживјелих и потомака породица које су преживјеле страдања у Старом Броду.

  • Управо су њихове приче централни дио филма. Ријеч је о потресним и емотивним свједочењима која никога неће оставити равнодушним. Свједоци ће бити позвани и на премијеру, а посјетиоци ће након пројекције имати прилику да разговарају с њима – истиче он.

Наглашава да је током рада користио искључиво аутентичне историјске изворе.

  • Као историчар стојим иза сваке реченице у филму. Ослањао сам се на документе и релевантну историјску грађу, укључујући и зборник докумената о Старом Броду који је приредио Драган Радовић. Све што је приказано у филму засновано је на историјским чињеницама – појашњава он.

Према његовим ријечима, важно је говорити и о страдању Јевреја, јер су ти злочини почињени у исто вријеме и од исте руке. Читаве заједнице нестале су из мјеста попут Рогатице и Власенице, што представља трагедију која не смије бити заборављена.

Премијера филма биће одржана 30. јуна у 20.30 часова у порти Храма Светог пророка Илије на Сокоцу.

  • Улаз је бесплатан и позивам све грађане да дођу. Уколико временски услови не буду повољни, пројекција ће бити премјештена у Парохијски дом. Надамо се да ће након премијере филм бити приказан и у другим општинама, а позивамо и становнике сусједних општина да нам се придруже, јер се радња филма дијелом односи и на њихова подручја – поручио је аутор.

Како каже, иако је филм аматерског карактера и сниман углавном мобилним телефонима, пројекат је имао снажну подршку локалне заједнице. Када год су се обратили за помоћ, наишли су на разумијевање. Општина Соколац помогла је финансирање одлазака на терен и снимања у Вишеграду, што им је, како каже Симић много значило.