Понедељак, јун 22, 2026
spot_img
Home Вијести Источна Илиџа: Усвојена иницијатива да се љекарима суфинансирају трошкови смјештаја – 057

Источна Илиџа: Усвојена иницијатива да се љекарима суфинансирају трошкови смјештаја – 057

0
78

Једанаеста редовна сједница Скупштине општине Источна Илиџа одржана је данас, а пред одборницима се нашла 41 тачка дневног реда.

Одборници су расправљали о раду општинске Борачке организације, Центра за социјални рад, Центра за културу и информисање, „Топлана“ и Дома здравља „Источно Сарајево“.

Све тачке су усвојене, те су тако реизабрани Милош Елчић за в.д. предсједника ЈУ „Спортско рекреативни центар“ Источна Илиџа, Божидар Новаковић за в.д. директора ЈУ „Центар за културу и информисање“ Источна Илиџа и Боса Калинић за в.д. директора ЈУ Центар за социјални рад Источна  Илиџа, а усвојене су и одлуке које се тичу куповине нешто више од 6.000 квадратних метара земљишта у Мјесној заједници Касиндо за потребе изградње вјерског објекта и парохијског дома, те пословних простора.

На сједници су усвојени и називи нових улица и парка на подручју ове општине, те ће тако парк носити име Наташе Учур и Милице Лаловић, а улице Српске гарде Илиџа и Зорице Вујисић и Милеве Мице Тодоровић, у дијелу регулационог плана ГП Пут.

Слика

Фото: Немања Пухало/ Центар за културу и информисање Источна Илиџа

Начелник општине Источна Илиџа Маринко Божовић истакао је да је усвојен и Извјештај о извршењу буџета Општине Источна Илиџа за 2025. годину и додао да је дефицит који је акумулиран у буџету ове општине у складу са законом и предвиђеним временским рокомкоји је дат као могућност исплаћивања тих обавеза.

– Предвиђени рок је 31. март 2026 и у потпуности је реализовано да општина Источног Илиџа нема тих пренесених обавеза. Дефицит се појавио усљед момента уплаћивања одређених непореских прихода  које су биле у буџету општине Источна Илиџа – навео је Божовић након сједнице.

Финансијски, те извјештаји о раду ипословању ЈЗУ Дом здравља „Источно Сарајево“ генерално, те за период јануар-децембар 2025. године изазвали су дискусије одборника, а Божовић истиче да су, према показатељима Пореске управе, становници општине Источна Илиџа у буџет Фонда здравственог осигурања у 2025. години уплатили 19 и по милиона КМ.

– Уговор који Дом здравља има са Фондом здравственог осигурања му је омогућио да у 2025. години има 4,3 милиона КМ, а да планира да у 2026. години има уговор о 4,6 милиона КМ. Кад додамо на то да се наши становници лијече и Болници „Србија“, дођемо до податка да се бар 5 милиона КМ, које запослени становници наше општине уплате у Фонд здравственог осиурања, троши негдје друго. Зато тражимо да се направе повољнији уговори за нашу здравствену установу, јер давање новца није рјешење – рекао је он.

Како каже, потребно је наћи систематски начин рјешавања питања функционисања примарне заштите, с посебним акцентом на здравствене установе близу ентитетске границе.

– За те здравствене раднике и установе потребно је обезбиједити боље услове и дати им могућност да се њихове плате изједначе са платама у здравственом сектору у ФБиХ. Доктори су то заслужили и не може се рећи да је немогуће наћи начин да се они стимулишу – навео је он.

Према његовим ријечима, раније је одржан састанак са представницима љекара из Дома здравља.

– Констатовали смо да се у свим мјесним заједницама на територији општине обезбиједи љекар који ће испоручитивати услугу грађанима на дијелу те територије, како не би морали да иду у централни објекат Дома здравља. Ријеч је о љекарима који раде у систему породичне медицине, за које ће Општина Источна Илиџа од 1. јула 2026. године плаћати мјесечну станарину. То је наш покушај да се, уз новац који дајемо за субвенцију одласка и доласка на посао, плате доктора приближе платама њихових колега у ФБиХ – рекао је он, те да ће износ подршке износити од 400 до 500 КМ у зависности од расположивих средстава у буџету.

Слика

Фото: Немања Пухало/ Центар за културу и информисање Источна Илиџа

Према његовим ријечима, мјера ће у почетку обухватити девет љекара породичне медицине, а касније 11 љекара за подручје општина Источна Илиџа и Источно Ново Сарајево.

– Надам се да ће се спровођењу ове мјере придружити општина Источно Ново Сарајево или град Источно Сарајево, који исту спроводе за паљански Дом здравља. Уколико не буде спремности за финансирање, спремни смо у потпуности да финансирамо ову мјеру – истакао је он.

Божовић је оцијенио да Клуб одборника СНСД-а најчешће гласа против одлука, док током дискусије искаже став који је у складу са одлукама, те покажу да нису заиста против.

Славиша Моћевић, предсједник Скупштине општине Источна Илиџа, коментарисао је наводе Клуб одборника СНСД-а да је на данашњој сједници фалило демократије, истичући да је Општина Источна Илиџа, са својом скупштином примјер демократије.

– Данас сам био и сувише толерантан према њима, јер су добацивали са мјеста, а сваки пут им дам довољно времена да испричају шта желе. Ипак не могу да допустим да неке ствари теку мимо правилника – рекао је он.

Слика

Фото: Немања Пухало/ Центар за културу и информисање Источна Илиџа

Моћевић истиче да овај клуб одборника покушава да скупштинску говорницу користи за политичке поене и промоцију пред наредне изборе.

– Скупштинска већина то не ради, а ја као предсједник Скупштине нећу то дозволити. То је посао за терен, а не за скупштинска засједања – јасан је он.

Одборник ПДП-а Божидар Новаковић оцијенио је да стање у Дому здравља „Источно Сарајево“ није задовољавајуће, истичући да су највећи проблеми недостатак медицинског кадра и, како наводи, неадекватна законска рјешења и однос надлежних институција према здравственим радницима.

– Коријен проблема је у Закону о здравственој заштити. Такође, имамо лоша законска рјешења, а Влада Републике Српске и Министарство здравља ни на који начин не врше оснаживање љекара – рекао је Новаковић.

Он је навео да здравствени систем има проблем са задржавањем стручног кадра, истичући да љекари у приватним здравственим установама за исти или сличан посао могу остварити знатно већа примања.

– На само четири или пет километара одавдје, у појединим приватним здравственим установама и болницама, љекари за исти или чак лакши посао имају два до три пута већа примања. Како онда да кривимо љекара који се школовао 20 година и који оде да ради у другу установу како би себи и својој породици обезбиједио достојан живот – нагласио је он.

Слика

Фото: Немања Пухало/ Центар за културу и информисање Источна Илиџа

Новаковић је посебно указао на недостатак љекара у Дому здравља „Источно Сарајево“, наводећи да установа тренутно нема запосленог гинеколога, док је за подручје са око 40.000 становника ангажован само један физијатар.

Он сматра да се ови проблеми могу ријешити измјенама законских рјешења и стварањем бољих услова за рад здравствених радника.

– Сматрам да је свако евентуално незадовољство грађана често посљедица неадекватне бриге државе према медицинском кадру – истакао је Новаковић.

Он је додао да су у систему присутни и проблеми са недостатком педијатара.

– У Дому здравља „Источно Сарајево“ тренутно ради један педијатар у радном односу, док је још један ангажован из пензије – рекао је Новаковић.

Одборник СНСД-а Урош Бјелица изјавио је да подржава иницијативу за суфинансирање смјештаја љекарима и све активности које могу допринијети побољшању здравствених услуга за становнике Источне Илиџе.

Слика

Фото: Немања Пухало/ Центар за културу и информисање Источна Илиџа